Prema najnovijim informacijama WMO-a postoji vjerojatnost od 50-60% da se El Niño razvije do svibnja 2019. Ne očekuje da će biti jak. U siječnju i početkom veljače 2019. temperatura površine mora u tropskom dijelu Tihog oceana bila je na ili nešto ispod praga za El Niño, a krajem siječnja pojavili su neki atmosferski obrasci koji se mogu povezati s El Niñom.
Prognoze modela i stručnjaci ukazuju na 50 − 60 % vjerojatnosti da će se ocean i atmosfera upariti, a slabi El Niño događaj će se uspostaviti tijekom razdoblja ožujak – svibanj 2019. Snažan događaj (temperature površine mora u istočnom i središnjem tropskom dijelu Pacifika koji se diže na najmanje 1,5 stupnjeva iznad prosjeka) nije vjerojatan. Tijekom prva tri tromjesečja 2019. godine razvoj La Niñe je malo vjerojatan i može se praktično isključiti.
El Niño / južna oscilacija (ENSO) je prirodna pojava koja uključuje fluktuacije površinskih temperatura oceana u ekvatorijalnom dijelu Tihog oceana, zajedno s promjenama u atmosferskoj cirkulaciji. Ima velik utjecaj na vremenske i klimatske uvjete u mnogim dijelovima svijeta.
Znanstveni napredak u razumijevanju i modeliranju ENSO-a, podržan većim programima motrenja, poboljšao je mogućnosti praćenja i predviđanja, pomažući društvu da se pripremi za povezane opasnosti kao što su obilne kiše, poplave i suša. ENSO također utječe na globalnu temperaturu.
El Niño se obično povezuje s toplim i suhim uvjetima u južnim i istočnim kopnenim područjima Australije, Indonezije, Filipina, Malezije i središnjih pacifičkih otoka kao što su Fidži, Tonga i Papua Nova Gvineja.
Tijekom zime na sjevernoj hemisferi, obično su suši uvjeti nego što je to uobičajeno prisutni u jugoistočnoj Africi i u sjevernom Brazilu. Iznadprosječne količine oborine obično su prisutne uz Zaljevsku obalu SAD-a, zapadnu obalu tropske Južne Amerike (Kolumbija, Ekvador i Peru) i od južnog Brazila do središnje Argentine.
El Niño se povezuje s blažim zimama u sjeverozapadnoj Kanadi i Aljasci zbog manjeg broja prodora hladnog zraka s Arktika, što je posljedica velikog područja nižeg tlaka zraka čije je središte u Aljaškom zaljevu/sjevernom Tihom oceanu.